BİLGİ
BANKASI

TNB Teknoloji Bilgi Bankası’ndan; başvuru evrakları, mevzuatlar, yetki belgeleri, sertifikalar ve kullanım kılavuzları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

VERİ GÜVENLİĞİ TEKNİK ALTYAPI

BTK Tarafından denetlenen ve KEP hizmet sağlayıcısı olarak yetkilendirilen TNB TEKNOLOJİ aşağıdaki standartlara uygun hizmet vermekte ve uygunluğu denetlenmektedir;

Kriterler

  • • ETSI TS 102 640
  • • TTS ISO/IEC 27001 veya ISO/IEC 27001
  • • BS 10012
  • • ISO/IEC 27031

ETSI TS 102 640

25.08.2011 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan KAYITLI ELEKTRONİK POSTA SİSTEMİ İLE İLGİLİ SÜREÇLERE VE TEKNİK KRİTERLERE İLİŞKİN TEBLİĞ’İN Kayıtlı elektronik posta hizmet sağlayıcısının işleyişi başlıklı 5.maddesine göre KEPHS (Kayıtlı elektronik posta hizmet sağlayıcısı), işleyişinin bütün aşamalarında ETSI TS 102 640 (Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü Teknik Özellikleri) standardına uyar.

TS ISO/IEC 27001 veya ISO/IEC 27001 ISO 27001

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, şirketlerin finansal verilerini, fikri mülkiyetlerini ve hassas müşteri bilgilerini korumalarına yardımcı olan uluslararası bir çerçevedir. ISO 27001 sayesinde şirketler risklerini tanımlayabilir, gizli bilgileri konusundaki riskleri yönetebilir veya azaltabilir. Ayrıca bu doğrultuda gerekli güvenlik önlemlerini yerine getirirler. Bu, yalnızca bugün değil, gelecek için de uyguladığınız yöntemleri sürekli olarak incelemenize ve hassaslaştırmanıza yardımcı olur. ISO 27001, işinizin saygınlığını ve şirket itibarınızı korur. Müşterilerinize ve tüm paydaşlarınıza güven vererek işinize değer katar. TNB Teknoloji olarak biz ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemini kurarak şirketimizin finansal verilerini, fikri mülkiyetlerini ve hassas müşteri bilgilerini korumaktayız.

BS 10012 Veri Koruma Kişisel Bilgi Yönetim Sistemi

Kurumsal ve kişisel verilerin korunması için oluşturulmuş İngiliz Standardıdır. Verilerin korunmasının nasıl yapılması gerektiği ile ilgili rehberlik etmektir. Kuruluşların veri depolaması ve korunmasını iyileştirmek ve daha iyi işleme transferinin yönetimini kapsayan bir standarttır.

ISO/IEC 27031

ISO/IEC 27031 standardı, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminde yer alan “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yönetimi’nde İş Sürekliliği” sağlanmasına yönelik kılavuz niteliği taşımaktadır. İlgili standart, kurumlarda Bilgi ve İletişim Teknolojileri departmanlarının diğer iş birimlerine sağladığı servislerin sürekliliğini amaçlamaktadır. Bilişim departmanları tarafından verilen, kurumların kritik iş süreçlerinin devamlılığını sağlayan hizmetler, servis olarak adlandırılmaktadır. Yönetilen altyapı ve sistemler üzerinden verilen servislerde yaşanan kesintiler, iş süreçlerinin sürekliliğini etkilemektedir. ISO/IEC 27031 standardı kılavuz olarak kullanıldığında; kurumların, değişen risk ortamında öngörülemeyen olaylara karşı hazır olmasını sağlar. İş sürekliliği konusunda felaket kurtarma, acil durum müdahalelerinde yararlanılan kaynaktır.

TNB Bilişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş ; TNB E-imza NES Hizmet Sağlayıcısı olarak kendi e-imzasını ürettiği gibi, bazı elektronik hizmet sağlayıcılarının da e-imzalarını ayrıca üretebilmektedir. Bunun için alacağınız destek farklılık gösterebilir. Aldığınız e-imza için doğru destek ürününü seçinizden emin olunuz.

Anasayfaya Dön
x

E- Güven
E-imza Desteği Almak için Lütfen

Tıklayınız

E- Tuğra
E-imza Desteği Almak için Lütfen

Tıklayınız

Kep ve Diğer Çözümlerimiz
Hakkında Destek Almak için Lütfen

Tıklayınız