SIKÇA SORULAN SORULAR

Aklınıza takılan tüm soruların cevapları burada!

Kep Hesabınızdan web postayı açarak, ileti bölümünden tüm kep delillerine ulaşabilirsiniz. Kanıt delilleri bölümünde, hangi tarih aralığında gönderim yaptı iseniz seçebilir ve üretilen delillerinizi alıcılara göre listelediğinizde; ilgili kanıt dosyasına tıkladığınızda açılan ekranda Kanıt doğrula butonuna bastığınızda KEP delillerinize ulaşabilirsiniz.
Hayır gönderemezsiniz. KEP’ ten ileti gönderebilmeniz için E –imzanızın olması şarttır.
Evet. Dilediğiniz sayıda KEP hesabı alabilirsiniz.
Hayır. Pasaport ile de başvuru kabul edilebilmektedir.
Şifresini unutan kullanıcılarımız çağrı merkezimizi arayarak kimlik doğrulama sonucunda yeni şifre alabilirler. 444 6 537
KEP iletisinin boyutu en fazla 25 MB olabilir. Ücretlendirme yapılırken her 5 MB bir KEP iletisi olarak kabul edilmektedir.
Hayır, teslim delili gelmeden KEP iletiniz gönderilmiş sayılmaz.
a. KEP hesabı başvuru formu ve taahhütnamesi
b. Nüfus cüzdanı pasaport sürücü belgesi resimli ve T.C kimlik numarasının olması
Not: Bireysel online başvuruda elektronik imza ile taahhütnamesini imzalayabilirler Tüzel kişiler KEP hesabı açılması için gerekli evraklar
a. KEP hesabı başvuru formu ve taahhütnamesi ( imzalanmış ve kaşelenmiş)
b. Nüfus cüzdanı , pasaport veya sürücü belgesinin aslı (kimlik doğrulamasın için) ve fotokopisi
Not: resimli ve T.C kimlik numarası bulunan resmi belge olması
c. İmza sirküleri
d. Ticaret sicil gazetesi veya 6 ay içinde alınmış faaliyet belgesinin aslı (Ticaret sicil memurluklarından alınmış üzerinde MERSİS numarası ya da Ticaret sicil numarası bulunan ticaret sicil tasdiknamesinin veya faaliyet belgesinin aslı)
Tüzel kişilerin KEP rehberinde bulunmaları zorunludur. Bireysel kullanıcılar için KEP Rehberinde kayıtlarının bulunması isteğe bağlıdır.
Hayır. Gönderim sırasında delil oluştuğu için, iptal edilemez.
Gönderilen mesajın karşı tarafa iletildiğinden emin olunmasıdır. Alıcı ise bu mesajın kesinlikle gönderici bölümünde yazan kişiden veya kurumdan geldiğinden emin olmaktadır. Bu kimlik denetim işlemi e-imza kulanımı ile gerçekleşmektedir.
1 yıllık veya 3 yıllık olarak başvuruda bulunulabilir.
Hayır. Sadece KEP hesap kullanıcılarına ileti gönderebilirsiniz
Gönderici yazmış olduğu mesajı elektronik olarak imzalar ve KEPHS’e gönderir.
Kullanıcının kimlik bilgileri doğrulanır ve güvenlik kontrolü yapılır. Kullanıcıdan gelen mesaj işlem sertifikası ile imzalı ve zaman damgalı olarak alınır,
KEPHS tarafından işlem sertifikası ile imzalanır ve zaman damgası kullanılarak gönderimi gerçekleştirilir.
İşlem sertifikasından KEPHS’yi doğrulama ve güvenlik kontrolleri gerçekleştirilir.
Gönderinin teslim edildiğine dair onay alınır.
Gönderi alıcıın e postasına iletilir.
Elektronik imza doğrulama ve okuma gerçekleşir,
KEPHS’ye teslim alındısı iletilir.
KEP hesabı kullanmanın yürürlükteki KEP mevzuatına göre bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlar muhattap oldukları Özel Tüzel Kişilikler ile Gerçek Kişilerden hizmetlerine başvuru esnasında KEP adresi almış olma zorunluluğu getirebilmektedir.
Bireysel KEP hesaplarında;
Ad- Soyadı
KEP Hesap Adresi
T.C. Kimlik Numarası
İstenildiği takdirde;
Unvan
Adres
Telefon Numarası
Hizmet Türü
İmza Doğrulama Verisi
Kurumsal KEP hesaplarında;
Tüzel Kişinin Adı
KEP Hesap Adresi
MERSİS Numarası
Adres
Kurumun Bulunduğu İl
Sektörü
İstenildiği takdirde;
İşlem yetkilisi /yetkililerinin adı soyadı
İşlem yetkilisi /yetkililerinin unvanı
Hesabı kapatmaya yetkili kılınmış kişiler hizmet sağlayıcılarına kimlik bilgilerini teyit ettirmek suretiyle kapatma işlemini gerçekleştirebilirler. Buna ek olarak, kapatılan hesaba herhangi bir ileti alımı ve gönderimi yapılamamaktadır. Ancak söz konusu hesabın en az 3 ay süreyle ulaşılabilir tutulduğunu da belirtmek gerekmektedir. Yönetmelikle belirlenen bu zorunlu sürenin bitiminin akabinde hesap kullanıma tamamen kapatılmış olmaktadır.
Hayır. KEP gönderimi için e-imza ya da mobil imza kullanıcısı olmalısınız. e-imza ya da mobil imza kullanmıyorsanız sadece size iletilen KEP’ gönderilerini alabilirsiniz.
Gerçek Kişiler;
ad.soyad.sayı@hs02.kep.tr
Tüzel Kişiler;
1) “MERSİS No”,
2) “MERSİS No.X”,
3) “TüzelKişiAdı”,
4) “TüzelKişiAdı.X”
Formatlarından biri ile oluşturulur. “X” alfa nümerik olacak şekilde isteğe bağlı olarak başvuru sahibi tarafından belirlenir.’’
Bireysel kullanıcılar için bir KEP hesabı tek bir kişiye aittir. Kurumsal kullanıcılar, başvuru sırasında veya daha sonra birden fazla alt kullanıcı atanmasını talep edebilir.
Pasaportunuz ile başvurarak, KEP hesap sahibi olabilirsiniz.
Hayır. Dilediğiniz adette KEP gönderebilirsiniz. Tarifeniz doğrultusunda ücretlendirilirsiniz. Fakat mevzuat gereği göndermiş olduğunuz KEP iletilerinin eklerinin boyutu 25 mb geçemez.
KEP sistemini düzenleyen ve denetleyen kurum Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)'dur.
Elektronik imza kavramı çok genel, üst bir tanımdır. Kişilerin elle atmış olduğu imzaların tarayıcıdan geçirilmiş hali olan sayısallaştırılmış imzaları, kişilerin göz retinası, parmak izi ya da ses gibi biyolojik özelliklerinin kaydedilerek kullanıldığı biyometrik önlemleri içeren elektronik imzaları veya bilginin bütünlüğünü ve tarafların kimliklerinin doğruluğunu sağlayan sayısal imzaları içerir. Dijital imza, diğer bir deyişle sayısal imza, asimetrik şifreleme tekniğine dayanır. İçeriğin matematiksel fonksiyonlardan geçirilerek eşsiz olduğu düşünülen bir değer bulunması sureti ile elde edilir. Güvenli elektronik imza ise E-imza Kanununa göre elle atılan imza ile aynı hukuki sonucu doğurmaktadır. Güvenli elektronik imza nitelikli elektronik sertifikaya dayanarak ve güvenli elektronik imza oluşturma aracı ile oluşturulabilir.
E-imza, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu uyarınca, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. Elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler. E-imza, elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiler.
E-imza oluşturmak için kullanılacak olan Nitelikli Elektronik Sertifikalar, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu uyarınca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirim yapmış yetkili Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılara (ESHS) yapılacak başvuru ile alınır.
Bireysel Başvuru için gerekli evraklar
Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve kimlik yerine geçen geçerli resmi belgesi.
Başvuru Formu’nun imzalı hali
Ödeme dekontu
Başvuru işlemleri menüsünden, e imza başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.
Başvurmak için tıklayınız.
Kurumsal E-imza Başvurusunda istenecek Belgeler
Ticaret Sicil Memurluklarından alınmış olan
Faaliyet Belgesinin aslı (Son 6 aylık)
Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve kimlik yerine geçen geçerli resmi belgesi.
İmza Sirküleri fotokopisi (Aslı görülerek alınır)
Ödeme Dekontu ·
Başvuru işlemleri menüsünden, e imza başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.
Başvurmak için tıklayınız.
E-imza başvurunuza ilişkin ödemenizi banka iban numaralarından birine yapabilirsiniz.
Kişilerin e-imzasının oluşturulabilmesi için kimlik kontrollerinin yapılması zorunludur. Bu işlem dört şekilde gerçekleştirilebilir. Adreste Kimlik Kontrolü ve Kurulum Hizmeti tercih edilerek, Noter aracılığıyla, TNB TEKNOLOJİ merkez ofisine gelerek, ya da İstanbul şubemize giderek gerçekleştirebilirsiniz. Not: İstanbul şubemiz randevulu bir sistemle çalıştığı için gitmeden önce 0 212 272 80 73 arayarak randevu talep etmeniz önem arz etmektedir.
Elektronik imzanın oluşturulabilmesi için kişilerin kimlik kontrolünün yapılması zorunludur. TNB TEKNOLOJİ bu hizmeti ile, belirlenen gün ve saatte adresinize gelerek kimlik kontrolünüzü gerçekleştirebilir. Not: Adreste kimlik doğrulama ve kurulum hizmetinden yararlanabilmek için, bağlı bulunduğunuz lokasyonun, adreste kimlik doğrulama hizmeti veren; merkezimize veya İstanbul şubemize yakınında olması gerekmektedir. Bununla ilgili ve yerinde doğrulama hizmet ücreti hakkında ayrıntılı bilgi almak için çağrı merkezimize ulaşmanızı rica ederiz. (4446537)
Nitelikli elektronik sertifika alındığı tarihten itibaren talep edilen süre dikkate alınarak 1,2 ya da 3 yıla kadar geçerlidir.
Elektronik imza paketi aşağıdaki ürün ve hizmetlerden oluşmaktadır.
- Nes (Nitelikli Elektronik Sertifika)
- Akıllı Çubuk
E-imza paket fiyatlarımız için lütfen tıklayınız.
Elektronik imza kişiye özel üretildiğinden iadesi söz konusu değildir.
E-imza sahibinin uyması ve dikkat etmesi gereken şartlar, imzalandığı ve kendisine bir nüsha verilen nitelikli elektronik sertifika kullanıcısı sözleşmesi açıklanmalıdır.Elektronik İmza Kanunun Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliği’nin 15. Maddesinde Nitelikli Elektronik Sertifika Sahibinin Yükümlülükleri başlığında açıklanmaktadır. Ayrıca bu bildirim 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nun Madde 14 yükümlülüklerine uygun olarak yapılmaktadır.
E imza kurulumu hakkında destek almak için tıklayınız.
Sertifikanızı sildiyseniz adınıza yeni bir sertifika üretilmesi gerekmektedir. Bu işlem ücrete tabiidir. Lütfen TNB TEKNOLOJİ ile iletişime geçiniz
E-imzanızı kaybetmeniz durumunda iptali için hemen TNB TEKNOLOJİ ile iletişime geçmelisiniz. Sonrasında başvuru ve ödeme işlemlerini tekrarlayarak yeni e-imzanız oluşturulmasını talep edebilirsiniz.
Evet, bilgisayarınızda bulunan bir dosyayı (text, word, excel vb.) imzalarken yardımcı bir programa gereksiniminiz vardır. İhtiyacınıza göre farklılık gösteren bu programlar aracılığıyla dosyalarınızı imzalayabilir ve imzalı dosyalarınızı doğrulayabilirsiniz. Detaylı bilgi için 444 65 37 numaralı telefondan TNB TEKNOLOJİ Çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Pdf imzala görseli için tıklayınız. Excell imzalama görseli için tıklayınız.
Web tabanlı e-posta uygulamalarınız aracılığıyla e-postalarınızı imzalayamazsınız. E-postalarınızı imzalayabilmeniz için MS Outlook ve benzeri bir e-posta uygulamasına gereksiniminiz vardır.
Çift işlemcili olması durumunda çalışmaktadır.
Elektronik İmza Kanunu’nda; Güvenli Elektronik İmza, elle atılan imzaya eşdeğer kabul edilmiş ve Güvenli Elektronik İmza ile oluşturulmuş verilerin senet hükmünde olacağı, bu verilerin aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılacağı belirtilmiştir. Ancak kanunların resmi şekle veya özel bir merasime tabi tuttuğu hukuki işlemler ile teminat sözleşmelerinin Güvenli Elektronik İmza ile gerçekleştirilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Diğer bir deyişle, kanunların merasimi ya da üçüncü tarafların şahitliğini gerek gördüğü emlak alım satımı, veraset ve intikal, evlenme gibi işlemler elektronik imza ile gerçekleştirilememektedir.
Hayır. E-imza teknolojisi ile şifreleme teknik olarak mümkün olsa da e-imza farklı bir kullanım alanına ve amacına sahiptir. Elektronik İmza Kanunu sadece elektronik imzayı düzenler, kriptografi (şifreleme) ise milli güvenlik gibi farklı boyutlar nedeniyle dünyada farklı kanunlar ile düzenlenmektedir. E-imza oluşturma verisi ne kadar sık kullanılırsa elde edilme ihtimali, dolayısıyla güvenliğinin ve güvenilirliğinin azalması ihtimali o kadar artar. Bu nedenle e-imza oluşturma verisinin sadece imza oluşturma amacıyla kullanılması uygundur. Nitekim; Telekomünikasyon Kurumu tarafından 6 Ocak 2005 tarihinde yayımlanmış bulunan Elektronik İmza Kanunun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'in 15. maddesi d fıkrası ile sertifika sahibi “İmza oluşturma ve doğrulama verilerini sadece elektronik imza oluşturma ve doğrulama amaçlı olarak ve nitelikli elektronik sertifikanın içerdiği kullanıma ve maddi kapsama ilişkin sınırlamalar dahilinde kullanmakla,” yükümlü kılınmıştır. Bu hüküm ile sertifika ile birlikte sunulan açık ve özel anahtarın şifreleme amaçlı kullanımı engellenmiştir.

TNB Bilişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş ; TNB E-imza NES Hizmet Sağlayıcısı olarak kendi e-imzasını ürettiği gibi, bazı elektronik hizmet sağlayıcılarının da e-imzalarını ayrıca üretebilmektedir. Bunun için alacağınız destek farklılık gösterebilir. Aldığınız e-imza için doğru destek ürününü seçinizden emin olunuz.

Anasayfaya Dön
x

E- Güven
E-imza Desteği Almak için Lütfen

Tıklayınız

E- Tuğra
E-imza Desteği Almak için Lütfen

Tıklayınız

Kep ve Diğer Çözümlerimiz
Hakkında Destek Almak için Lütfen

Tıklayınız